Свято Калити в ЗОШ № 29

2013-12-16

Вже почалось, мабуть, майбутнє.

Оце, либонь, вже почалось…

Не забувайте незабутнє, воно вже інеєм взялось!

І не знецінюйте коштовне, не загубіться у юрбі.

Не проміняйте неповторне на сто ерзаців у собі!

Ліна Костенко

Україна – країна величної історії, чарівних народних традицій і звичаїв та найвеселіших свят. Українські свята – це не лише гарний настрій, це – можливість зібратися усією великою родиною, погомоніти про щось приємне, потанцювати, поспівати, одним словом, як кажуть, відпочити душею. Проходять дні, роки, стираються з пам’яті дати, та щасливі хвилини, проведені у хорошій компанії не забуваються, а ще довго зігрівають душу!

У п’ятницю 13 грудня ЗОШ № 29 на святкування Дня святого Андрія Первозванного (у народі свято Калити) зібрала всю свою велику родину учнів, вчителів і батьків.

У нашій школі вже не один рік працює і створює гарні свята театральний гурток «Околиця», керівник якого – вчитель географії ЗОШ № 29, Гайченко Наталья Анатоліївна. Тож цієї п’ятниці ми очікували феєричного святкування і наші сподівання виправдались.

Вишиті українські сорочки, яскраві спіднички і шаравари з самого ранку мерехтіли у школі. Всі з нетерпінням чекали початку дійства.

Ми щиро дякуємо батькам учнів, які не жаліючи сил і часу допомагали прикрашати святкову залу, підготували чарівні українські костюми своїм дітям, багато з батьків зшили їх своїми руками, це Сухотько Людмила Миколаївна (мати учня 5 класу Сухотько Владислава), Семенишина Надія Антонівна (мати учениці 6 класу Рожкован Єлизавети), Гулак Ольга Іванівна (мати учениці 7 класу Гулак Анастасії), Маркелова Наталія Сергіївна (мати учениці 9 класу Маркелової Марії) та багато інших.

Свято Калити першими відсвяткували наші наймолодші учні першого і другого класу. Співи, танці, вірші, хороводи і звісно ж традиційні на Андрія гадання, всього було вдосталь, а особливо вареників, з картоплею, капустою, сиром, вишнею, грибами, печінкою, всіх і не перерахувати.

Першачки і другий клас ще розповідали свої веселі віршики, а у сусідніх кабінетах вже готувались третій і четвертий класи. Знову і знову повторюючи знайомі слова, вони ще трохи хвилювались, адже у залі їх будуть чекати батьки, а для них завжди хочеться бути найкращими.

Не менше переживали і старшокласники, допомагаючи один одному, вони репетирували свої ролі. Учні 5 класу Пеліпас Софія, Сухотько Владислав, Козуліна Дар`я дружно роздивлялись, як повторює роль чорта новоспечений актор театрального гуртка Рибалко Олександр. Учениці 6 класу Перепелиця Ірина, Рожкован Єлизавета і Тарасова Ганна репетирували давній український танок, який наші предки танцювали на святі Калити. 7 клас (Зеверт Всеволод, Ляшенко Ярослав, Антонюк Віталій, Гулак Анастасія, Кузьмич Ганна, Гасевська Крістіна, Видойник Вікторія) ще метушливо додавали останні штрихи до своїх вигадливих костюмів. Ну а 9 клас (Маркелова Марія, Бойченко Олександр, Липинський Дмитро, Травинський Станіслав) закінчували готувати реквізит до виступу, хлопці складали горіхи, яблука у кошик, дівчата допомагали їм, підбадьорюючи веселими жартами.

Так що ж відбувалося на святі… Відкрили свято Калити директор ЗОШ № 29 Грицюк Лариса Анатоліївна та керівник гуртка «Околиця» Гайченко Наталья Анатоліївна, побажавши учням добре і цікаво провести час та розповівши дітям про традиції українського народу відмічати День святого Андрія Первозванного. А далі ми, як за помахом чарівної палички, опинились у ошатно вбраній світлиці де вже зібрались за столом дівчата, щоб поспівати, розповісти одна одній цікаві історії та поворожити на нареченого, як же без цього!

Весело дівчата святкували, не забарились й наші парубки, та не з пустими руками, а з гостинцями прийшли до дівчат, хто яблука приніс, хто горіхи, хто цукерки, а хто й компліментів ворох. Господиня свята Маркелова Марія внесла у світлицю тоненьку, пухкеньку, медову й запашну калиту. Тільки калиту підвісили, аж на святкування й сам чорт явився, дівчат налякати й калиту собі відібрати. Боровся він за калиту, всіма хитрощами її виманював, та нічого в нього не вийшло, адже добро завжди перемагає зло. Захистили свою калиту учні, розділили її дружно між собою, кожен скуштував її солодкий шматочок.

Скінчилась театралізована постановка, а свято ще довго продовжувалось. Учні ЗОШ № 29 розійшлись по класах, а там вже їх чекали гаряченькі варенички, смачні пиріжечки, калачі з медом і звісно узвар.

Українська музика, українські народні костюми, традиційна святкова їжа, все було так весело і невимушено, що хотілось, щоб цей день тривав і тривав, об’єднуючи радісними посмішками і добрими побажаннями людей.

Можна багато разів розповідати про українські традиції та культуру, але на нашу думку, зі святами і звичаями, як з подорожами, краще один раз побачити на власні очі, ніж сто разів почути зі слів інших. Наші українські традиції – частина нас самих, в когось вони знаходяться на поверхні і яскраво проявляються, в когось аж у глибині душі і їх не так добре видно, але є вони у кожному без виключення, тому, наш обов’язок берегти їх, а в них, той зв'язок поколінь, який назавжди єднає український народ і робить його українським!

Практичний психолог ЗОШ № 29 Скорохід Олена Валентинівна